Resultat 1 till 6 av 6
  1. #1

    Reg.datum
    jul 2019
    Namn
    Andreas VCDS VCP
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    2 384

  2. #2

    Reg.datum
    apr 2015
    Namn
    Mex
    Ort
    Norge
    Inlägg
    1 370
    Konstigt att svar uteblir för just denna tråden!?!?

    Kanske man ska göra sig av med Passaten och skaffa sig en bil med riktiga felkoder...!

  3. #3

    Reg.datum
    jun 2017
    Namn
    Stefan
    Ort
    Skåne
    Inlägg
    2 201
    Jag förstår inte vad som menas med battarygate? Har VW fuskat med batteriet?
    Vad är fel på batteriet i videon? En cell som har marginellt lägre volt?

  4. #4

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    -
    Ort
    -
    Inlägg
    5 537
    Otroligt överdrivet att kalla det batterygate med anspelning på det sk dieselgate. Det är ett fel som förekommer i en specifik batterityp, hur många sådana batterier hann Volkswagen tillverka under tiden då det begav sig, 100 000? Batteritypen används inte längre. Dieselgate handlade om miljontals fordon... Men givetvis ska Volkswagen åtgärda problem som uppstår under garantitiden på ett sådant sätt att typfelet inte uppstår igen efter garantitidens slut.

  5. #5

    Reg.datum
    jul 2019
    Namn
    Andreas VCDS VCP
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    2 384
    Filmskaparens poäng är ju att garantin på bilen går ut inom kort, och sedan står bilägarna för dessa kostnader som är ett känt fel från fabriken. Det var väl BMSen det handlar om som de inte får ordning på som jag förstår det, och i kombination med batteriecellerna som har börjat få lite olika spänning kan det bli väldigt kostsamt att åtgärda utanför garantin.

  6. #6

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    -
    Ort
    -
    Inlägg
    5 537
    Absolut är det ett fel och ett problem - som Volkswagen borde hantera på ett bättre sätt. Men anspelningar på dieselgate blir rätt tokigt, fattar att ägaren som gjort videon är desperat, men man ska inte missbruka begrepp Fel och problem förekommer generellt med olika komponenter, system och lösningar i olika bilmodeller över tid.

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
© 2018 Volkswagen Club Sweden | Kontakta oss | Om cookies | Skapad av Per Lundin