Resultat 1 till 12 av 12
  1. #1
    golf4
    Gäst

    billiga bildelar

    Hej vart köper man billiga bildelar på sajter utomlands? ja skulle behöva 2 styrleder till min golf gti 01, + andra prylar men vart man än tittar så verkar det finnas flera olika alternativ? Kan ju finnas 3-4 olika styrleder till min bil, hur vet man vilken som är rätt? ja har kollat på skruvat.se med flera Ja vågar inte beställa med risken o få fel prylar, någon som vet någon bra sajt, Med vänlig hälsning stefan
    Bifogade bilder Bifogade bilder  

  2. #2

    Reg.datum
    jun 2010
    Namn
    Andreas
    Ort
    Nättraby socken
    Inlägg
    2 412

  3. #3
    golf4
    Gäst
    men man får ju flera träffar på samma artikel, hur vet man vem som passar, ja fick fram minst 3 oika styrleder med olika pris,

  4. #4

    Reg.datum
    jun 2010
    Namn
    Andreas
    Ort
    Nättraby socken
    Inlägg
    2 412
    Flera olika fabrikat/kvalitet ?

    bilnummer ?

  5. #5
    golf4
    Gäst
    ja kan vara så, har ju försökt beställt på skruvats sida o fått fel flera g o inte orka reklamera, men nu tänkte ja prova igen,
    Senast redigerad av golf4 den 2014-10-26 klockan 19:54.

  6. #6

    Reg.datum
    jun 2014
    Namn
    Henrik Carlqvist
    Ort
    Linköping
    Inlägg
    590
    Rent allmänt när jag beställer delar till diverse olika bilar från sajter på nätet så brukar jag börja med att ta reda på reservelsnumret. Kanske står numret på den gamla delen, kanske måste man googla och fundera över vilken del det är som man egentligen skall ha.

    När man väl vet och är säker på sitt reservdelsnummer kan man mata in det numret i google och/eller på sina favorit-sajter som man vet brukar ha bra och billiga delar. Sedan är det bara att jämföra priser. Då man jämför olika sajter bör man ta hänsyn till att frakten kan skilja, oftast blir det dyrare frakt då man beställer från utlandet. Om man beställer utanför EU åker man dessutom på tull och moms.

    m v h Henrik

  7. #7
    Styrelsen
    Hedersmedlem
    Haugemans avatar
    Reg.datum
    sep 2009
    Namn
    Henrik Hauge
    Medlemsnr
    4213
    Ort
    Strömstad
    Inlägg
    2 209
    Har beställt en del delar från carparts4less.co.uk, hemleverans på dörren med DHL på en vecka. Jag kollade upp artnummer innan jag beställde , men var en sak som var oklart i alla fall. Använde mig då av deras chatt funktion och fick svar på frågan direkt. Inga problem.

    Beställde bägge främmre drivknutarna, bromsbelägg fram och bägge yttre styrleder til en a3 a och allt levererat på dörren kostade 1200:-

    Skruvat skulle ha 1900 för EN drivknut.
    Styrelsen - Volkswagen Club Sweden
    Klubbshop ansvarig

    2X Golf GTI mk2 GTI 16V Rust buckets, Golf mk3 GTI 16v, Golf mk3 VR6, Golf Gti Clubsport, Lupo GTI
    Hjälper till med Vag-Com vid behov. (PM)

  8. #8

    Reg.datum
    sep 2014
    Namn
    Peter L
    Ort
    Täby
    Inlägg
    764

    billiga bildelar

    Jag har shoppat på ebay.de, autoteilemann.de. Men flest gånger på mister-auto.se.

    De har fungerat bra hittills. En gång hade UPS lyckats ha sönder paketet och dämparna till bagagluckan saknades. Efter att ha mailat Mister auto om det, kom det nya efter 3 dagar.

    Senast köpte jag nytt bromsok bak. 3000kr billigare än vad Mekonomen ville ha (för samma art.nr).

  9. #9
    golf4
    Gäst
    nu har jag provat o beställt från , merbil.nu dom va jäkligt billiga få se om dom passar

  10. #10

    Reg.datum
    okt 2012
    Namn
    Ludwig C
    Ort
    Oskarshamn
    Inlägg
    95
    Jag har handlat mycket på bildelar24online dom skickar ju alla sina delar från Tyskland, köpt abs givare, lmm, lambdasond och alla grejor har funkat perfekt det finns lite olika märken dock så ser ju alla delar identiska ut så tror inte de är 3 olika leder. Jag köpte inte den billigaste delen och inte den dyraste och det värkar funka fint. Tips skriv ner ditt chassinummer de brukar stå vad delen passar till för nummer iaf på Mapcos produkter.

    https://shop.ahw-shop.de/
    Dom säljer vw orginal delar för bra pris, när man går in och kollar där så finns den bara en sorts styrled som passar golf 4 så du kan nog köpa vilken som och det kommer passa

  11. #11
    golf4
    Gäst
    ok tackar

  12. #12

    Reg.datum
    nov 2013
    Namn
    tim timoni
    Ort
    skåne
    Inlägg
    7
    http://www.bildelaronline24.se/ ha använt dom sen 2012 perfekt 3 grr billigare alltid dessa är från berlin pkw-teile

Liknande ämnen

  1. Köpa bildelar/ motordelar
    Av gorano i forum VW-forum
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2014-02-23, 12:41
  2. Billga bildelar och olja.
    Av Henke i forum VW-forum
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2013-07-12, 01:31
  3. Billiga Tryckare ?
    Av R.Grönberg i forum VW-forum
    Svar: 8
    Senaste inlägg: 2008-05-06, 21:52
  4. Pulverlacka bildelar, problem??
    Av Holmgren i forum VW-forum
    Svar: 5
    Senaste inlägg: 2008-02-25, 21:24
  5. Billiga bildelar danmark
    Av gti8v i forum VW-forum
    Svar: 10
    Senaste inlägg: 2007-08-07, 11:28

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
© 2018 Volkswagen Club Sweden | Kontakta oss | Om cookies | Skapad av Per Lundin