Sidan 21 av 28 FörstaFörsta ... 1118192021222324 ... SistaSista
Resultat 401 till 420 av 552
  1. #401

    Reg.datum
    apr 2007
    Namn
    Henrik M
    Medlemsnr
    2564
    Ort
    Norrland
    Inlägg
    6 414
    Sådär, beställt en ny vänster framskärm, fått bra pris hos lackeraren, så nu är det bara att invänta leverans, montera på bilen för valsning och sen droppa av hos lackeraren.
    PPG nyans 1 av LA5Y
    Glöm inte det. =)
    - kapa ur bit och svetsa (riskera att warpa skärmen)
    - kapa ur en rund bit och sen limma fast med hjälp av en rektangulär bit under, och sen spackla?
    Lej någon som är duktig på att svetsa.

  2. #402

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Janne M
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    2 165
    Det jävliga är att 1:ans nyans ändras pga vilken som är vanligast enligt lackeraren.

    Enl. Färgproverna var 1:ans för mörk, så blev den alternativa ljusare. När jag fått 1:an blandad så har den alltid varit för mörk/lila.

    Ja är väl lika bra att få svetsat.

  3. #403
    A-performance
    Gäst
    vad gör att du inte vill svetsa och istället limma?

    sj hade ja nog svetsat och tennspacklat..eller bara vanligt spackel..

  4. #404

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Jocke.H
    Medlemsnr
    1920
    Ort
    Ume
    Inlägg
    10 804
    Citat Ursprungligen postat av A-performance Visa inlägg
    vad gör att du inte vill svetsa och istället limma?

    sj hade ja nog svetsat och tennspacklat..eller bara vanligt spackel..
    +1 på den!

  5. #405

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Janne M
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    2 165
    Blir nog att svetsa, bara svårt att hitta nån i Luleå som gör det för hyfsad peng och inte tar tre veckor på sig..

  6. #406
    MiWi
    Gäst
    Citat Ursprungligen postat av Janne.M Visa inlägg
    Blir nog att svetsa, bara svårt att hitta nån i Luleå som gör det för hyfsad peng och inte tar tre veckor på sig..
    Du får gärna berätta vad för prisoffert du får då jag står inför samma beslut. Intressant att jämföra priser!

  7. #407

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Janne M
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    2 165
    Får höra av mig om svetsen, lacken gick på 1800kr, fick skärmen för 350kr (snuskigt kompispris

  8. #408

    Reg.datum
    apr 2007
    Namn
    Henrik M
    Medlemsnr
    2564
    Ort
    Norrland
    Inlägg
    6 414
    Har du fått färg på skärmen än?

    Skickat från min Äppel Padda.

  9. #409

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Jocke.H
    Medlemsnr
    1920
    Ort
    Ume
    Inlägg
    10 804
    Fan va jag önskar att vi kunde åka ner på Bug Run alla med våra åk nått år nu.
    Verkar ju som alla börjar ha bilar att köra nu?!

    Henrik.M.
    Janne.M
    Jocke.H

  10. #410

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Janne M
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    2 165
    Mycket att göra... Har fixat klart ventilationsgallret för bredbandslambdan iaf. Precis varit och tvättat av BBSarna som nog åker på ikväll, nu blir det lossa kofångare för att få bort gammelskärmen och valsa den nya som sen lämnas på lack på tisdag. Montering blir kanske till nästa helg eller helgen efter.

    Jag är på att köra ner till Bug Run i år om ni är det? Man får passa på innan soppan kostar miljoner :P

  11. #411

    Reg.datum
    apr 2007
    Namn
    Henrik M
    Medlemsnr
    2564
    Ort
    Norrland
    Inlägg
    6 414
    Bug Run börjar man faktiskt bli sugen på igen.
    Men det är det här med planeringen , sambon byter arbplats nu i slutet av månaden så vi har inte en susning om hur hennes schema ser ut.
    Hon åker dessutom till sthlm 1 vecka i slutet av maj för att se Ozzy och hälsa på sin syrra och kommer tillbaka i juni & det är kanske inte läge att begära ledigt för hennes del för att jag ska iväg på äventyr OM hon jobbar Bugrun helgen.
    Tomas var sugen faktiskt han frågade härom dagen om vi inte skulle ner i år , men jag tror INTE han är sugen på att åka MK1:a ner , inte jag heller för den delen.
    Finns ju billiga flyg ner till sthlm och bil därifrån iofs , det går ju att lösa.
    Håller det öppet ett tag till tills jag vet mer om hur det ser ut med scheman vs jobb etc etc.

  12. #412

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Janne M
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    2 165
    Gött det

    Usch och fy vad jag hatar underredsmassa.... Skärmen snart lös får gå loss med kniven lite först
    Senast redigerad av Janne.M den 2012-04-14 klockan 14:56.

  13. #413

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Janne M
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    2 165

    Skärmrep

    Ja då var man hemma efter ett 12h pass i det lånade garaget...

    Började dagen med att plocka fram sommarfälgarna och ge dom en red tvätt och sen montera. For iväg till garaget med målet att valsa den nya framskärmen, fick lite mer gjort =)

    Hade ju glapp i sidled och höjdled vid fjäderbenslagringarna fram och de som satt där hade bara gått ca 800mil (billiga från tyskland) Monterade ner och kollade och lagrena ramlade ur bägge kuddarna och de var fulla i sprickor, ersatte med biltemas så får kolla hur länge de här håller... är det lika kasst blir det nog VR6 lagringar.

    Har ett oljeläckage nånstans då det samlas olja på "hyllan" runt fördelarens bas, bytte fördelarens o-ring som var stenhård, hjälper inte detta så lär det vara oljefilterhusets packning mot blocket vilka inte alls verkar hålla på 2E motorerna då jag bytt 2ggr på lika många år (VAG original packning) får vänta och se.

    Testade kompet:
    1: 14 Bar
    2: 16 Bar
    3: 14 Bar
    4: 12 Bar

    resultatet vart ju helt ok, även fast jag hade velat ha 16 bar på allihopa, men cyl. fyra behöver jag nog hålla ögonen på. Testade bara torrt, då jag inte hade något att spruta in olja med, toppen ska ändå mest troligt av här så då får man inspektera ventiler och slipa in dem, men jag skulle tippa på att det är kolvringarna som börjar ge med sig.

    Bilderna då:




    Helt ok passform med tanke på att jag bara pröjsade 300 för en ny skärm, dock var det inte klockerholm som jag trodde det skulle vara utan "rhino...." nånting.




    Uppe vid fönstret behövde den masseras lite för att passa ordentligt, samt i längsled i infästningen mot dörren för att få lagom "glapp".


    Började bli less efter 22 tiden så plockade ihop bilen och den vill inte starta... crap tänkte jag och fick direkt ågren, då jag haft borta fördelare alla tändkablar, locket och pillat med kaminställningen. Nåja efter lite städande och funderade kom jag på att jag glömt att sätta tillbaka kontakten till spridarbryggan skönt skönt!

    Det var barmark ute när jag körde in i garaget.... :P
    Senast redigerad av Janne.M den 2012-04-15 klockan 00:36.

  14. #414

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Janne M
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    2 165
    Och snön bara fortsätter att yra... Fan ska man avvakta eller byta tillbaka till vinterhjulen... Har väl kommit mellan 5-10cm

  15. #415

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Jocke.H
    Medlemsnr
    1920
    Ort
    Ume
    Inlägg
    10 804
    De töar bort!
    Är ju mitten av April nu.

    Men så har jag inte ens lagt på sommardäck ännu =)

  16. #416

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Janne M
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    2 165
    Ska iväg på en provtur snart och kolla läget på vägarna så ser man om det blir återmontering av vinterhjulen :'(

    Kom på att jag gjorde komptest med kall motor, hur mycket bättre tätar kolvringar etc med varm motor?

  17. #417

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Janne M
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    2 165
    Nemas problemas att köra på sommarsulorna, man får passa sig när man jobbar natt och tidigmorgon bara Fruktansvärt skönt med nya topplagringar.

    Lämnade iväg skärmen till lackeraren idag. Skärmen är lite knepig att valsa med de tre små hålen till skärmbreddarmontage? Som sitter just i underkant på den "nya" valsade skärmkanten, så blev inte helt perfekt, men dom skulle fixa till det utan extra kostnad

    Får beställa det plastiska tätningsbandet till under skärmen och köpa lite underredsmassa.

    Blir nog ev. att köra med skärm- (gti ej g60) och tröskelbreddare, men måste få tag i fräscha tröskelbreddare då jag redan har skärmbreddarna. Finns väl bara tröskelbreddare till ena sidan kvar på VAG så ska kika lite på priser etc. Men säg till om nån sitter på några.

    Imorn blir det att byta bromsrör och slang från regulatorn på en sidan bak.

  18. #418

    Reg.datum
    dec 2011
    Namn
    Fredrik
    Medlemsnr
    4984
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    566
    Hur gick det idag med sommar däck idag?
    1 dm snö i natt och snöar mera och ligger några cm packad snö som blir som is

  19. #419

    Reg.datum
    maj 2007
    Namn
    Janne M
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    2 165
    Slutade jobbet efter kl 10 så då vart det ju bara slask, så vart inga problem, men "råkade" sänka bilen lite mer fram i helgen så blev en del plogning

    Skulle visst bli kallgrader på nätterna och mer snö och jag börjar jobba kl 06 hela denna och även nästa vecka så ikväll viker jag ner mig och byter tillbaka, man kan ju inte vara chaufför och komma sent till jobbet...

    Har du tagit ut din eller? Sommardäck än? Är väl bara Henrik som är hård och fortsätter med sommarsulor

  20. #420

    Reg.datum
    dec 2011
    Namn
    Fredrik
    Medlemsnr
    4984
    Ort
    Luleå
    Inlägg
    566
    Väntar på helt nya sulor och fälgar och var lite irriterande att jag får dom föst i slutet på veckan.
    Men nu i efterhand så kanske det inte gör så mycket

Liknande ämnen

  1. Räddning av Golf mk2 gti 8v -88 12-08-20
    Av ReD- i forum Projektforum
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2013-05-21, 22:11
  2. Golf Mk2 GTI 16V -88
    Av Timmy_r i forum Projektforum
    Svar: 15
    Senaste inlägg: 2012-07-24, 17:33
  3. ingen gnista golf gti 8v -88
    Av ville_82 i forum VW-forum
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2012-07-24, 14:57
  4. Bussningar golf mk2 gti -88
    Av StiFt i forum VW-forum
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2010-10-14, 09:53
  5. Svar: 9
    Senaste inlägg: 2010-07-02, 16:34

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
© 2018 Volkswagen Club Sweden | Kontakta oss | Om cookies | Skapad av Per Lundin