Visa fullständig version : Låsa dörrar utan att larma
Hej!
Har en Golf 1.6 FSI 2005 som jag vill låsa utan att sätta på larmet.
Ska åka bilfärja och vill inte att larmet går igång när det gungar.
Kan man låsa dörrarna utan att larmet sätts på?
Hur gör man?
Mvh
Berra
candyweiss
2025-08-04, 17:09
Inga problem. Annars hade ju larmet gått när det blåser mycket.
Crille82
2025-08-04, 19:19
En Golf MK5 1,6, säker på att den ens är utrustad med larm?
AndySwede
2025-08-04, 19:48
Tvivlar starkt på att en Golf från 2005 har en nivåsensor på stöldskydd. Lås med fjärren och hissa upp den med en domkraft. Efter det vet du.
Bilar som har nivåsensor har avstängningsmöjlighet ofta i B stolpen.
Men som nämnts är det osannolikt att bilen ifråga har den utrustningen, det gick säkert att få men....
Som oftaresenär i Gotlandstrafiken är det trevligt med färjeresenärer som tänker till innan, tyvärr ovanligt att man kan eller bryr sig om att stänga av rörelselarmet trots påminnelser både på Sms och genom utrop ombord.
Jäkla liv på bildäck nu på sommaren med ovana resenärer, synd om djuren och personalen som inte kan välja.
AndySwede
2025-08-05, 20:33
I VW familjen gissar jag att det möjligen fanns som tillval på Phaeton vid den tiden. Till en Golf 1,6? Näe, knappast på GTI heller.