Visa fullständig version : Pettas MK3 GTI 16v Colour Concept * Daddy :D*
Har haft en byggblogg på annat forum, men tänkte att de kanske skulle vara på sin plats att även kladda ner nåt här.
De hela börja för nästan exakt ett år sen med en annons på GTI klubben:
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/gtiklubben_zpscbdc47ed.png (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/gtiklubben_zpscbdc47ed.png.html)
Gick ett par veckor, sen fick jag ett mail av Golfbjörnen här på forumet att hans far hade en å vilje sälja den.
Säljarens bilder:
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/1-2_zps25afcedb.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/1-2_zps25afcedb.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/2-1_zps5e22d78b.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/2-1_zps5e22d78b.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/3-1_zps075c7a5d.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/3-1_zps075c7a5d.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/4-1_zps1003c1fe.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/4-1_zps1003c1fe.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/5_zpse4631d0b.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/5_zpse4631d0b.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/6_zps708458a7.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/6_zps708458a7.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/7_zpse5953a6e.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/7_zpse5953a6e.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/BrSR4_zps028ed1d5.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/BrSR4_zps028ed1d5.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/ja_zps5903e94e.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/ja_zps5903e94e.jpg.html)
[/URL]
Redan från start stod de klart att bilen skulle bli strikt original. Då mycke redan byts från just styling till original som avgassystemet och stötdämpare/fjädrar.
För att försvara mej från diverse mothugg fick jag rabbla mantrat "en 16v behöver ingen styling, den är rå ändå".
Bland de första som gjordes var att fixa original grillen., samt fixa hem ett 16v märke:
[URL=http://smg.photobucket.com/user/petta/media/grill_zps479e08c9.jpg.html]http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/grill_zps479e08c9.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/saring_zps03ce0ab1.jpg.html)
Även nya Colour concept märken fixades hem från England, då de saknades helt:
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/DSC_0641_zps8d3c1d80.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/DSC_0641_zps8d3c1d80.jpg.html)
I och med detta rev jag bort samtlig plast för att inspektera rosten, som visade sej vara, i princip ingen alls (om man bortser från nedre delen av framskärmarna). . Endast 2 cm sönder rostat på vänster bakskärm.
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/DSC_0637_zps5d86c195.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/DSC_0637_zps5d86c195.jpg.html)
Framskärmar beställdes nya från från VAG.
Fälgarna är en historia för sej :D Fick ett tips om dessa på ett annat forum. Då Solitudes var original fälgen för dessa. Ringde säljaren på blocket å sa att jag ville ha dom. Att jag skulle komma upp dagen efter.
Så hemma från jobbet 15.30, sambon kasta ej in i bilen sen rakt upp till Dalarna - 3 län på 3 timmar :D var hemma 23.30 - å sen upp å jobba 05.18 igen.
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/vr6faumllg_zps0c1069c7.png (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/vr6faumllg_zps0c1069c7.png.html)
Bakljusen fick jag köpa billigt av Mr Hagel. Montera även stänkskydd:
(Bug run 2013)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/MK3GTI16vGARAGET_zps9f8abd76.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/MK3GTI16vGARAGET_zps9f8abd76.jpg.html)
Så här ser den ut i dax dato:
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/fram_zpsf5a32230.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/fram_zpsf5a32230.jpg.html)
Dock ska fälgarna bytas mot Speedline. Alltid älskat dom eftersom de påminner så starkt om Compomotive MO5. Eftersom de var tänkt från första dagen att den skulle gå som året runt bil lät jag även installera motorvärmare/kupévärmare.
Den sista egentliga pusselbiten mot strikt original är strålkastarna fram. Efter visst velande tröck jag på beställ knappen och har i dagarna fått hem ett par HELLA original som ska monteras senare i vår när de blivit lite varmare så man kan handskas med plast ;)
Härligt att fick upp en liten historia till slut Pether, de är riktigt häftiga den modellen.
Härligt att fick upp en liten historia till slut Pether, de är riktigt häftiga den modellen.
Tack :) Just 16v GTI'n har alltid varit min drömbil. Krydda de med lite Colour Concept och lyckan var total.
När andra ställer in för vintern tar jag de passet. Skulle inte funka att ställa undan, älskar att köra den för mycket.
Snyggt jobbat ! Kul att du ( också) uppskattar originallooken : ) mvh robban
Snyggt jobbat ! Kul att du ( också) uppskattar originallooken : ) mvh robban
Tack :)
Jo känns ju mer som en regel än ett undantag med styling på Goffe 2 och 3. Fast är de en standard känns de ju lite "gubbigt". Men som ja sa, 16v'n är ju redan "stylad" å klar. Den har redan ett tydligt budskap så att säga :P
Körde faktiskt med sportluftfilter (instats) ett tag, men bytte tillbaks till pappers insats, för de kändes bättre.
Problemet med min resa, är att man har fått ducka X antal gånger för folk som ansett mej galen. Allt som är gjort på bilen (med några få undantag) är gjort på VAG verkstad. Alla delar som byts ut (skärmbreddare etc) är köpta på VAG. Men om jag oxå nämnt tidigare, jag gör de för mej. De är inte tänkt som en temporär bil :)
Beställde en domkraft för en vecka sen,den skulle ha kommit i Fredags. Men de gjort den ju inte (kommer säkert på Måndag, bara för att). Fick bli farsans bruksbro 179:- Jula variant istället, för denna helgen skulle sommardäcken på! :)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/sommardaumlck_zpsf662f25e.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/sommardaumlck_zpsf662f25e.jpg.html)
Den var i bättre stuk när jag hade den :)
4155
Den var i bättre stuk när jag hade den :)
Hehe nah :p Vilket stuk var de på den när du köpte den av Baranto? Han var lika petig som jag med original delar (av alla kvitton att döma).
Händer inte mycket, men nåt händer iallafall :)
Var å köpte en Colour Concept inredning (allt utom dörrsidor, då de var från en Polo).
Tagna från en bil som rullat 3-4000 mil, så skicket var utmärkt. Visst fanns de lite skav på de obligatoriska stället på förarsätet, men de är lätt fixat. 1500:- och upp på vinden för förvaring. (gjordes en professionell rekond av sätena i och med köpet).
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/IMG_3182_zps67b2c388.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/IMG_3182_zps67b2c388.jpg.html)
Sen har jag väl gjort den rutinmässiga kontrollen (varannan månad) efter felkoder i motorn (kollar givetvis allt annat. AC'n har 2. Men får ta de när jag får jobb igen, då de endast är en bekvämlighets grej som inte har nåt med själva utseendet att göra :))
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/DSC_1450_zpsef4c7819.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/DSC_1450_zpsef4c7819.jpg.html)
Sist men inte minst, vill ha :D http://shop.volkswagen-classic-parts.de/vwcp/Classic-Parts-Kollektion/Zur-Classic-Parts-Kollektion/T-Shirt-Original-ist-Optimal-6.html
Besikta lite idag, gick ju bra de där :D
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/DSC_1482_zpsc9f586b0.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/DSC_1482_zpsc9f586b0.jpg.html)
PassatGT16v
2014-06-02, 22:31
Pappret kan inte bli så mycket blankare än så.
Bara njuta ett år till.
Pappret kan inte bli så mycket blankare än så.
Bara njuta ett år till.
Tack :)
Ja, då kan man bara göra den bättre. Fick hem ett vattenrör (de i metall) idag från England. Helt nytt, (borttaget från VW 01/11/2012 utan ersättning samt finns ej på VWCP) så de ska bytas samt kylarvatten då såklart. Tror jag går på G13 (?). Sen ska jag väl fixa till under tröskelplasten lite bättre, och sen lite stenskott på de.
Sen är de bara vårda och se efter, och som sagt njuta - för för mej är detta den ultimata Golf 3:an :)
Lilla_Vargen
2014-06-04, 01:16
Fina fisken!
Själv ska nålsögat igenom nu på morgonen med Lupon.
Alltid härliga känsla som man får med ett blankt papper efter utförd besiktning
Skickat från min GT-I9506 via Tapatalk
Fina fisken!
Själv ska nålsögat igenom nu på morgonen med Lupon.
Alltid härliga känsla som man får med ett blankt papper efter utförd besiktning
Skickat från min GT-I9506 via Tapatalk
haha ja men har ju alltid förberett sej på de värsta, sen när inget kommer :P Trodde tex att jag skulle få en 2:a på mina bakljus eftersom ena reflexen är lite dålig, så ja var beredd på att klicka hem 2 nya. Men de tar vi vartefter nu. Blir en mer avslappnad känsla med blankt papper :P
Sista lilla pusselbiten la jag idag (Hella strålkastare). Nuså nu är bilen helt original. Nu ska jag bara ge sambons MK2 lite kärlek med :)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/minaringnadjas_zpscc625066.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/minaringnadjas_zpscc625066.jpg.html)
Sciroccogtx16v
2014-06-09, 23:31
Skönt att se att det finns någon som är mer originaltaliban än mig! HEJA HEJA!
Fredrik
Skönt att se att det finns någon som är mer originaltaliban än mig! HEJA HEJA!
Fredrik
Tack! :D Jag fick höra på Bugrun genom en kompis som pratat med en tidigare ägare (hänger inte ut nån) att jag hade förstört bilen :confused: Då är de extra kul att få höra att nån tycker om de jag gör - Original igen.
De som händer nu med bilen är att de är inne på AC kontroll/reparation. Den har aldrig funkat i min ägo. Hitta en gammal sälj annons på bilen från 2010 där stod de "AC fungerar men blir inte jättekall, upplever vi". De dom har hittat hittills är en o - ring vid slangkopplingen till kompressorn, samt expansions ventilen. Ska ner idag å se om de hittat mer. Kompressorn samt kondensatorn verkar iallafall hela. Evaporatorn har de inte kunnat kolla än, hoppas hoppas som fasen att den inte är paj. Hade två stycken felkoder på den när jag kolla.
1) Fan for interior temp sensor V42
2) A/C pressure switch F129
Dessa två kunde visserligen gå hand i hand med de faktum att de fanns inte en endaste gnutta kylmedel kvar i systemet, de va snustorrt.
Känns som redig lyx att få igång AC'n men de skulle isåfall vara de sista, sen fungerar allt som fungera i Mars 1996 när den lämna bandet.
Sciroccogtx16v
2014-06-12, 23:20
Tack! :D Jag fick höra på Bugrun genom en kompis som pratat med en tidigare ägare (hänger inte ut nån) att jag hade förstört bilen :confused: Då är de extra kul att få höra att nån tycker om de jag gör - Original igen. De som händer nu med bilen är att de är inne på AC kontroll/reparation. Den har aldrig funkat i min ägo. Hitta en gammal sälj annons på bilen från 2010 där stod de "AC fungerar men blir inte jättekall, upplever vi". De dom har hittat hittills är en o - ring vid slangkopplingen till kompressorn, samt expansions ventilen. Ska ner idag å se om de hittat mer. Kompressorn samt kondensatorn verkar iallafall hela. Evaporatorn har de inte kunnat kolla än, hoppas hoppas som fasen att den inte är paj. Hade två stycken felkoder på den när jag kolla. 1) Fan for interior temp sensor V42 2) A/C pressure switch F129 Dessa två kunde visserligen gå hand i hand med de faktum att de fanns inte en endaste gnutta kylmedel kvar i systemet, de va snustorrt. Känns som redig lyx att få igång AC'n men de skulle isåfall vara de sista, sen fungerar allt som fungera i Mars 1996 när den lämna bandet.
Finns A/C så ska den funka! Det är ju dessutom nästan ett måste på sommaren om man har skinn!
Fredrik
Finns A/C så ska den funka! Det är ju dessutom nästan ett måste på sommaren om man har skinn!
Fredrik
Var nere idag, eftersom den skulle vara klar idag. Och AC'n är helt lagad å spinner på som den gjorde från fabrik. en O - ring, expansions ventilen och nytt torkfilter :)
Tragiskt nog så står den kvar. Var lite nojjigt över att ja råka hälla olja över kamrems kåpan när jag bytte olja. Bad dem kolla. Tydligen var kamremmen dyngsur av olja :( De skulle tvätta av den å låta den stå på tomgång för å se varifrån de läcker.
Trist med tanke på att jag lät byta min kamrem för ca ~2000 mil sen (slutet av April förra året). Spännaren behövde jag dock inte byta bara remmen, samt därifrån de läcker (om de läcker, eller om de var min olja vid oljebytet).
Känns som att äga en ABF som bruks 2014 är en ständig kompromiss. I princip allt har utgått utan ersättning. Vevhus ventilations röret har utgått, kam kåporna har utgått...
Så de vara bara att försöka fixa själv då. "Flärpen" till kam kåpan har varit trasig sen den dagen på Lindö hotell när ja för första gången titta på bilen. Lyckligtvis har jag sparat plastbiten som gick av. Eftersom kåpan utgått 2013 utan ersättning fanns de inte mycke till val än att försöka knåpa ihop den. (har givetvis kollat ebay, men ingen kåpa finns alls).
Börja titta på passande lim, å hittade JB Weld "Världens starkaste lim" klarar temperaturer upp 315*C. Hyfsat billigt och supersnabb leverans (under 24 timmar)
Blev hyfsat bra :) Inge "slänga upp huven på bug run". Men den sitter som den ska nu iallafall.
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/kamkaringpa_zps7177e1c7.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/kamkaringpa_zps7177e1c7.jpg.html)
Länk till limmet: http://jbweld.se/index.php?route=product/product&product_id=341
Varför tar du inte bara kåpan från nån annan bil?
Jag har aldrig upplevt att det är nån kompromiss att äga varken KR, PL eller ABF motoriserade bilar.
Bästa motorn VW har haft under en lång rad av år.
Varför tar du inte bara kåpan från nån annan bil?
Jag har aldrig upplevt att det är nån kompromiss att äga varken KR, PL eller ABF motoriserade bilar.
Bästa motorn VW har haft under en lång rad av år.
Vilka andra kåpor passar på ABF? :D
Med kompromiss mena jag om man som jag vill gå strikt OEM. Slangen till vevhusventilationen (037103231C) har ju blandannat utgått utan ersättning. Så där får man hitta en annan lösning då de äts upp av olja. Vattenröret jag behövde hade oxå utgått utan ersättning, visserligen fick jag tag i ett "repro" rör, men hade inte de funnits hade jag blivit tvungen att modda ett annat (kommer inte ihåg artikelnumret nu, men de krävde lite svetsning för å få de att passa)
Hade jag inte fått tag i microbrytaren vid gasspjället hade oxå de blivit en hemma moddad variant (som jag har ligger).
VW har börjat fasa ut ABF delar. Motorn är gammal men inte tillräckligt gammal för att nån på allavar skulle börja tillverka eftermarkands grejer.
Just ABF'en sålde ju mindre av än tex KR/PL :)
Håller slutligen med dej tillfullo, bättre motor och låda har VW aldrig byggt som ABF med CDA låda :)
Har det betydelse vilken motor som sålt mest??
Då kanske 1,4TFSI kommer bli en riktig klassiker dådå?
Nä!
Du har aldrig funderat på varför den sålde mindre???
I sverige till exempel såldes det ganska få 16V pga att hoppat var ganska kort mellan GTi 8V och VR6.
Sedan så totalt var ju VR6 en ganska popular modell med sin prestanda.
Vad har det med detta att göra egentligen?
Mk III var ju en betydligt dyrare bil än en Mk II.
Så hela diskussionen släpar ju betänkligt om man ska jämföra.
I Mk II fanns ju inte VR6 som kunnat sno kunder från 16V.
Ville man ha något annat så var det där G60 , och de var ganska få.
Att saker utgår är ju inget nytt problem.
Då är det väl bara Ebay eller skroten som gäller om man vill ha strikt OEM.
Borde ju finnas en hel del 16V motorer som står lite här och var med både VW och Seat i första hand som körde dessa.
Betydelse i den bemärkelsen att de producerats delar i överflöd :)
Ja vet varför 16v sålde mindre än Vr6. När de lanserades skiljde de alldels för lite mellan de två i pris att många valde "storebror" istället.
Sen var de du som sa att de inte var kompromiss att äga KR/PL och ja svara på de (de producerades i fler antal, såldes även i US vilket ABF inte gjorde. Å US är en stor marknad). MK2 GTI är oxå kult och där med ökar efterfrågan på delar. Som jag sa, dit har inte ABF'en kommit än.
Har givetvis försökt hittat delar (OEM delar) på skroten samt ebay, men skroten är lönnlöst, en ABF försvinner lika fort som den kom in på skroten - när de väl gör de. Samt även på Ebay då Tyskarna har lika desperata i dessa delar (16v ABF hör och häpna är en ovanlig bil även där). Enligt min kontakt som jag har där (han jobbar på VW fabriken i Wolfsburg).
Prova att göra ett snabbsök på ABF på bildelsbasen samt laga.se ska du få se :)
Fick hem nya regskyltshållare från VWCP :) Tog emot men beställde samtidigt nya regskyltar.
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/gti_zps05fce4ed.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/gti_zps05fce4ed.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/DSC_1577_zpsa3f21ae7.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/DSC_1577_zpsa3f21ae7.jpg.html)
Imorgon monteras tröskelplasten tillbaks. Har hållt på och gjort iordning under sen i fredags. Blev bra förra året, detta året blir de bättre ;) (Hoppas ja :p)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/DSC_1605_zps6aabea3f.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/DSC_1605_zps6aabea3f.jpg.html)
Så då var alla remmar bytta samt genomgått en undersökning om eventuellt oljeläckage - fanns inget, eller ja ventilkåpspackningen var lite fuktig på ett ställe, men långt ifrån något läckage.
Komplett motortvätt fick ja på köpet. Dom har gjort många konstiga saker, genom året jag ägt bilen, men i slutändan är de nog tryggast å alltid lämna till dom :)
Gräset var definitivt inte grönare på andra sidan verkstan
Skönt att de reder sig!
Ja :) Jag gick tillbaka till Söderbergsbil (VAG) där ja lämnat senaste året. Verkmästaren där om "oljeläckaget": "de var inget märkvärdigt, lite fuktigt på nedre kåpan. Olja rinner ju neråt, fanns inga tendenser till läckage någonstans".
Vi kan ju säga så här.
Av egen erfarenhet så är lite olja på remmen ofarligt.
Du skulle sett min kamrem på jettan efter några månader utan packbox.
Den remmen så fan bättre ut än många andra jag sett.
Men den var väl inoljad.
Vi kan ju säga så här.
Av egen erfarenhet så är lite olja på remmen ofarligt.
Du skulle sett min kamrem på jettan efter några månader utan packbox.
Den remmen så fan bättre ut än många andra jag sett.
Men den var väl inoljad.
Hehe :p Ja tror jag var för nojig. Känns ju som den ska tåla en del, kamremmen. De ultimata hade varit en Vr6/16v hybrid . Med kedja istället för rem. Som på gamla goa volvo 140 där ända problemet är när backelit drevet slits ut (byts ju mot stål drev).
Fast de kan nog du bättre än ja men, som sagt kedja istället för rem, men samma placering som remmen, vore klockrent :)
Har läst nånstans vill ja minnas att ABF är MK3ans mest stryktåliga motor :confused:
Nog skulle jag föredra 16V istället för VR6 vad gäller kamdrivning.
Kedjan på VR6 är ju ett jäkla jobbigt jobb att byta , sedan har ju t.ex 1,4TFSI(kedja) problem åxå.
Så att känna att kedja är bättre än rem är iaf jag tveksam till.
Jag har ju både 16V och VR6 i min bilpark.
Har ju även hunnit ha några Mk III 16V.
Men de är nog en smaksak tror jag.
Tänkte bara bara att en 16v med kedja, fast de är klart Vr6:ans kedja är ju rätt ömtålig har jag förstått, eller inte kedjan men allt runt i kring om kedjan. Men om den var placerad som 16v'ns rem så byte av kedja gick lika enkelt som man byter remmen :)
Ja har bara ägt en Goffe 2 en vanlig golf 3 å sen den här. Har hittat hem, finns absolut ingen golf 3 som kan överträffa den här om man ser till helheten. Den har allt. ABF läder recaro, climatronic fönsterhissar osv - å precis allt fungerar som de gjorde i Mars 1996 :D
Lite nytaget idag :) Känns som den är komplett nu:
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/DSC_1611_zps213ff821.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/DSC_1611_zps213ff821.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/DSC_1618_zpsb3eaceb8.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/DSC_1618_zpsb3eaceb8.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/DSC_1616_zps1f76fc34.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/DSC_1616_zps1f76fc34.jpg.html)
Lång story kort. Sambon kom hem å sa att hon varit yr på jobbet. Ja skämtade lite med henne å sa "ta ett gravtest". De gjorde hon å de visa positivt. Ja blev "äh ett kan va fel vi köper ett till (jag köpte 3). Alla visa samma. Detta var en fredag. Måndag morgon bokades möte med MVC hon gissa bara hej vilt på vecka 6, men vi fick en tid samma vecka på fredag för att göra ett "bonus" ultraljud för att de skulle kunna fastställa mer exakt vilken vecka hon var i . Hon var i vecka 25 (femte månaden) :D Så nu blev de hurry up harry å fixa grejer. Den gule får funka, klart grabben ska åka flott från första stund (de är en kille).
Dock ville ja inte trycka sönder skinn recaron genom att sätta barnstol i den, så jag behövde en ny passagerarstol å byta ut.
Tycker ja lyckades ganska bra med de :D Som sagt, klart grabben ska åka med stil
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/DSC_1766_zpsa2f27ea0.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/DSC_1766_zpsa2f27ea0.jpg.html)
Hoppsan, då får man gratulera!
Själv har jag 3e på gång, blir säkert en tös till, jag är inte manlig nog att göra pöjkar säger morsan...
Men grattis!
J.L, motorsåg på tomgång under sängen vid "tillverkning" funkar fint ;)
Skickas från min iPhone via Tapatalk
Tackar :D En liten rolig grej är att sambon (Nadja) köpte 2st GTI nappar så sent som i Juli, med anledning av "de var så söta". Då var hon ovetandes gravid i fjärde månaden.
Vet att de mest praktiska är en kombi. I nuläget har vi två bilar. Min GTI å Nadjas golf 2. Båda 2 dörrars. Men de får funka. Vet att mamma hade en 2 dörrars Mk1 GTI när hon fick mej, så man kan ju nästan säga att cirkeln är sluten nu.
PassatGT16v
2014-09-06, 19:13
...
Vet att de mest praktiska är en kombi. I nuläget har vi två bilar. Min GTI å Nadjas golf 2. Båda 2 dörrars. Men de får funka. Vet att mamma hade en 2 dörrars Mk1 GTI när hon fick mej, så man kan ju nästan säga att cirkeln är sluten nu.
Du får plocka ihop en Golf Variant 16v helt enkelt.
Och självklart Grattis till er båda!
Du får plocka ihop en Golf Variant 16v helt enkelt.
Och självklart Grattis till er båda!
Tack :)
Haha njae, en sån som du har vore dock oslagbart :p Men några år borde man väl klara sej på 2 dörrars?
Det är första åren man vill ha fyra dörrar.
Efter det kan ju barnet sitta framåtvänd och själv i baksätet eller framsätet.
Första åren vill man ju gärna ha barnet tillgängligt i barnstol/babyskyddet.
Det är första åren man vill ha fyra dörrar.
Efter det kan ju barnet sitta framåtvänd och själv i baksätet eller framsätet.
Första åren vill man ju gärna ha barnet tillgängligt i barnstol/babyskyddet.
Jag tycker själv de verkar vara mer smidigt att ha barnet fram till en början. Säg att sambon inte är med, då ska jag sitta å titta i en massa speglar för å se barnet bak (tappar fokus en aning på vägen).
Känns ju säkrare att ha den fram där man kan slänga ett snabbt öga, utan att egentligen tappa fokus på vägen :) Har ingen airbag fram, så de problemet slipper jag.
De absolut största problemet jag har nu är: Tiden! Givetvis vet jag att en 4 dörrars vore de optimala helst då kombi. Men har inte många månader att vinka på. Lägg där till att jag är arbetslös för närvarande.
Har du ingen airbag är det ju inget snack.
Jag har haft mitt barn fram.
TheDeadDorkster
2014-09-08, 19:33
Själv har jag 3 ungar. Det går fint att ha 3 barn i en Corre ;) Den minsta är 9 månader. Det är enbart lite omständligt att baksätet är delat. Det gör att man måste plocka bort ena barnstolen för att ett av barnen ska kunna sätta sig i baksätet!
Förutom det är det en bra familjebil :) Bäst av allt är att den är 4-sitsig. Detta betyder att jag slipper ha med mig en gnällig sambo :)
Har du ingen airbag är det ju inget snack.
Jag har haft mitt barn fram.
Puh :P Blev lite orolig där :D
Själv har jag 3 ungar. Det går fint att ha 3 barn i en Corre ;) Den minsta är 9 månader. Det är enbart lite omständligt att baksätet är delat. Det gör att man måste plocka bort ena barnstolen för att ett av barnen ska kunna sätta sig i baksätet!
Förutom det är det en bra familjebil :) Bäst av allt är att den är 4-sitsig. Detta betyder att jag slipper ha med mig en gnällig sambo :)
Haha :D Då måste ju min funka klockrent, även Nadjas (sambons) Mk2 bode funka. Enda som jag är lite skeptisk till hos hennes är bagageutrymmet :p
Gjorde lacken vinter klar idag. Lämna in den förra året (för nästan exakt ett år sen på dagen). Så de var dax i år igen. Maskinpolering + lackskydd hos Volvo: 1500:- (får nybilspris pga lackens kondition).
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/1_zpseabb5062.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/1_zpseabb5062.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/4_zpsdd5a45ad.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/4_zpsdd5a45ad.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/3_zpsa4a1abef.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/3_zpsa4a1abef.jpg.html)
http://img.photobucket.com/albums/v673/petta/2_zpsfd9ce4c3.jpg (http://smg.photobucket.com/user/petta/media/2_zpsfd9ce4c3.jpg.html)
Ser bra ut !
Så fin den gule är!
Tack :) Den största anledningen till att jag inte ställer av på vintern, utan kör året om är för att den är så underbar att köra. Den drar lite mer än standard MK3 men inte farligt alls. Sist jag kolla hade den dragit 0,82 å de med medparten stadstrafik. (annars brukar den ligga på 0.7 - 0,75). Har i dagsd dato gått 21700 :)
De enda jag fatiskt skulle vilja hitta nu är Vr6:ans värmning till spolarmunstyckena. Kablaget är ju framdraget, allt som saknas är munstyckena.